Ribniški in kočevski planinci že na 12. skupnem pohodu

Planinski društvi Ribnica in Kočevje kot društvu sosednjih občin sodelujeta dobro in že mnogo let na raznih področjih delovanja, sem štejemo tudi skupne pohode. Letošnji skupni pohod, ki je potekal 16. septembra v organizaciji PD Kočevje, je bil dvanajsti, odpravili pa smo se v Zahodne Julijske Alpe. Skupno se nas je iz obeh društev udeležilo petindvajset udeležencev z vodniki PZS, ki smo se v dveh skupinah povzpeli na 2420 metrov visoki Špik Hude police. Vodja pohoda, vodnik Simon Figar je s pomočniki vodniki Tomažem Špeharjem, Milanom Mlakarjem, Stanetom Babičem, Romanom Petelinom in Zdenko Mihelič popeljal skupino A po zelo zahtevni poti oz. ferati, imenovani Pot Leva. Skupino B je vodil vodnik Jože Poje, pomočnik pa je bil Marjan Intihar. Naša prevoza sta nas pripeljala na planino Pecol (1.510 m), od tam pa smo se skupaj najprej povzpeli do koče Rifugio di Brazza (1.660 m). Od koče smo v dveh skupinah nadaljevali našemu vrhu naproti. Skupina A se je prek prostranih travnikov planine Pecol pod ostenjem Montaža napotila proti sedlu Forca dei Disteis (2.201 m), kjer se je širni razgled še bolj odprl in kjer nas je pozdravila kozorogova družinica. Nadeli smo si tehnično opremo za ferate in se s sedla prek melišča povzpeli po običajni poti na Montaž. Nekoliko pred začetkom Pipanove lestve smo se usmerili desno na Pot Leva. Ferata poteka po z jeklenico zavarovanih prepadnih policah, po katerih smo prečili pobočja Špika nad Plazom v smeri na vzhod. Police so prekinjene z nekaj strmimi skoki, prav tako strmo, skoraj čisto navpično smo se spustili nato tudi v Škrbino nad Cijanerico (2.242 m), od tam pa je sledil še izpostavljen, zavarovan vzpon po zahodnem ostenju Špika Hude police in vertikalni, približno desetmetrski visoki žični lestvi dalje proti vršnemu delu gore, kjer smo prečili manj zahtevna travnata pobočja. Od tu smo v nekaj minutah po lahki poti dosegli vrh Špika Hude police. Naužili smo se razgledov, sonca, dobre malice, nato pa do koče Rifugio di Brazza in do našega parkirišča na Pecolu sestopili po lahki poti. Skupina B se je na Špik Hude police od koče povzpela in z njega sestopila po lahki poti s številnimi serpentinami. Čudovit dan je bil za nami, izbira pohoda je bila odlična. Veseli smo bili zadovoljnih udeležencev, ki so bili navdušeni nad prostranostjo, razgledi in srečanji z rogatimi spremljevalci, s kozoroginjami in mladimi kozorogi. Naslednje leto organiziramo skupni pohod Ribničani in ideje smo o tem in ostalih pohodih v letu 2019 že oblikovali.

Zdenka Mihelič

PD Rbc Spik Hude police 16 9 2018 foto ZM IMG 4575m

Ribniški in kočevski planinci iz zahtevnejše skupine zadovoljni na Špiku Hude police. Foto: Zdenka Mihelič