KRAŠKI ROB IN ZAZID

Martinovanje – 7. skupni pohod s PD Velike Lašče

Kdaj: v soboto, 9. novembra 2013.   v soboto, 16. novembra 2013.
Odhod: ob 6.15 z glavne avtobusne postaje pri cerkvi v Ribnici.
Prevoz: organiziran.
Izhodišče poti: vas Dane (Hrvaška), 580 m.
Višinska razlika: 474 m.
Zahtevnost poti: LAHKA pot, potrebna je kondicija za okoli 6 do 7 ur hoje.
Načrt poti: Dane (580 m)–Špičasti vrh (957 m)–Žbevnica (1014 m)–pod Kavčičem (879 m) do vasi Rakitovec (540 m).
Čas hoje (okvirno): 6–7 ur.
Potrebna oprema in dokumenti: Potrebna je primerna planinska oprema, pohodne palice, veljavna planinska
izkaznica (plačana planinska članarina za tekoče leto), osebni dokument (prehod meje), dobra volja in varen korak.
Prijave z akontacijo: Torek pred pohodom, to je 5. novembra ob 18. uri v pisarni PD Ribnica, Škrabčev trg 5,
Ribnica. Akontacija 15 EUR se plača ob prijavi.
Vodja pohoda: Zdenka Mihelič, vodnik PZS (informacije: 041 222 358).


Srečno in varen korak,
PD Ribnica

4

 

Opis:
Pohod bomo začeli v hrvaški vasici Dane, zato imejte s seboj dokumente za prehod državne meje. Naš prvi cilj bo Špičasti vrh (957 m.) Od tu nadaljujemo proti Žbevnici (1014 m). Žbevnica ima okoli vrha razprostrte travnike, ki so sicer najlepši spomladi, ko cvetijo travniške rože, vendar pa ima svoj čar tudi jesenski čas. Žbevnica je drugi hrvaški vrh nad 1000 m. Pot nas bo od tu vodila naprej proti Kavčiču, s katerega so lepi razgledi na ostale kraške vrhove. Na Kavčič se ne bomo povzpeli, šli bomo pod njim. Razgledi s Kavčiča in s poti nas bodo popeljali proti zanimivi primorski vasi Rakitovec (kjer bomo končali pohod; če pa bomo imeli dovolj časa, se bomo podali do našega Zazida). Rakitovec leži na pobočju žbevniško-kojniškega pogorja. Nastala je pred približno tisoč leti. Najbrž je nastala zaradi vode velikega kala, ki se nahaja na začetku vasi in v katerem se napaja živina. To območje so prvi naselili Slovani v 8. stoletju in je bilo v celoti last nemških knezov. Leta 1615 je bila požgana in opustošena, zaradi vojne med Beneško republiko in Habsburžani. Vas je do konca 2. svetovne vojne pripadala občini Buzet, do leta 1995 pa pod občino Sežana. Od tega leta dalje pripada Rakitovec Mestni občini Koper. V različnih obdobjih je bila vas tudi različno poimenovana: Rachitovich, Raccotol, Rakitovac, Rakitovič, Grancino, Aquaviva, Valmorosa, Aquaviva dei Vena in nazadnje njeno današnje ime Rakitovec. Na naši poti ni planinskih postojank, zato imejte malico in pijačo v nahrbtniku. Z nami na poti bo vodnik PZS Boris Cergol, ki nas je vodil pred leti po Kraškem robu v več etapah. Previden korak vsepovsod naj bo naše vodilo. Ne pozabimo: Naš cilj ni samo varno se povzpeti na vrh, ampak varno sestopiti ter priti varno domov! Zaključek pohoda pa bomo imeli v Zazidu, kjer je tisti dan praznovanje 'rojstva novega vina' in se bomo po tradiciji kraških vasi z godbo, pijačo in jedačo podali v vasi od hiše do hiše. Pri tem je priporočljiv prispevek 7 EUR (a samo enkrat, na začetku).