20. TRADICIONALNI ZIMSKI POHOD V JELENOV ŽLEB

Datum: SOBOTA, 23. 3. 2013
Kam: V JELENOV ŽLEB (980 m) – na 20. tradicionalni zimski pohod ob 70. obletnici zmagovitega boja Cankarjeve, Gubčeve, Šercerjeve in Tomšičeve brigade nad italijanskim bataljonom divizije Macceratta (26. 3. 1943).
Načrt pohoda: Pohod bo potekal po Rudeževi poti oz. po Poti pomnjenja in spominov iz Rakitnice po grebenu Velike gore, ki z ene strani oklepa Ribniško dolino. Naprej mimo Črnega vrha in gozdarske koče Korita do Brezna v Jelenovem Žlebu ter do Jelenovega Žleba (višina 980m). Možen pa bo tudi sestop po isti poti oz. po Ribniški planinski poti preko Turna (1254m), Rezinskega vrha (1235 m) in Belih sten po razglednem obronku gozda
Zborno mesto: ob 7.30 v Rakitnici (pri nakladališču lesa)
Zahtevnost poti: LAHKA POT, ZIMSKA, kondicijsko zahtevna tura.
Trajanje: 6 ur
Vzpon: 3 ure
Sestop: 3 ure, če po enaki poti nazaj (varianta preko Turna in Rezinskega vrha: 4 ure)
Vodja pohoda: Gregor Češarek, informacije: 031 538 005.
Oprema: Potrebna je primerna planinska oprema, malica in pijača, dobra planinska obutev, pohodne palice in varen korak, ne pozabite pa tudi na evidenčni kartonček.
Še nekaj informacij: Ob 11. uri bo pri Breznu krajša slovesnost, polaganje venca. Glavna proslava bo 13. uri v Športnem centru Ribnica.

 

Slike iz pohoda: S klikom na prezentacijo slik skočite v galerijo.

 

BITKA PRI JELENOVEM ŽLEBU
Po napadu na Ribnico so se Cankarjeva, Gubčeva, Tomšičeva in Šercerjeva brigada umaknile v območje Velike gore, da bi se v širnih gozdovih spočili in pripravili za nove napore. Ker so bili precej otovorjeni, s seboj so nosili ranjence, se niso prebijali po stranskih strmih poteh in vlakah, ampak kar po Rudeževi cesti. Na območju Velike gore sta se prav takrat nahajala 2 bataljona Italijanske divizije Maccerata, ki naj bi partizane pričakala v zasedi. Ker niso natančno vedeli, kje se bodo partizani umikali, sta slepo patruljirala po območju Velike gore.
Pod vrhom Male Bele stene sta se obe vojski nepričakovano srečali in vnel se je hud boj. Partizani so na težko prehodnem terenu za malenkost prehiteli Italijane in zavzeli vrh nad cesto, odkoder so obvladovali okolico. Italijane so obkolili s treh strani, prosta je bila le južna, proti Glažuti, kamor so se začeli umikati.
Teren je izredno strm, mestoma prepaden, pod cesto pa je tudi veliko brezno, kamor so v paniki skakali, da bi ubežali
kroglam. V slabih dveh urah je bil boj končan.
O sami bitki, njenem poteku, razporeditvi in gibanju enot ter ostale podrobnosti bomo več izvedeli na samem mestu
dogajanja, kjer nam bodo udeleženci bitke in vojaški strokovnjaki to natančno razložili in pokazali.
Bitka pri Jelenovem Žlebu je pomembna predvsem zato, ker je to ena največjih vojaških zmag, kjer sta si stali nasproti
enakovredni vojaški sili, o zmagi pa je odločil pogum, visoka morala, volja in spretnost poveljnikov.


NAPOTKI UDELEŽENCEM
Spominski pohod v Jelenov Žleb je prava zimska tura, zato naj bo naša oprema temu primerna. Dobra obutev,
nepremočljiva, z dobrim profilom, pohodne palice.
Obleka naj bo dovolj topla. Namesto debelih zimskih oblačil priporočamo slojni (čebulni) način oblačenja. To pomeni več
slojev tanjših oblačil in na koncu še vetrovka za zaščito pred zunanjimi vplivi (mraz...). Ker se med hojo segrejemo,
odlagamo vmesna oblačila, da ne 'zakuhamo', ob postankih, sestopu in spremembi vremena pa se zopet oblečemo.
Upoštevajte navodila vodstva pohoda. Skrbeli bomo za primeren tempo hoje, opozarjali na posebnosti, nevarnosti in
skrbeli za pravo smer. Ne oddaljujte se iz kolone, ker je kraški, skalnat teren poln razpok, brezen in ostalih nevarnosti. Tudi bližnjic ne uporabljajte, ker je vršni del visoka planota, drevesa so si podobna, poti so podobne, razgleda ni, orientacija je skoraj nemogoča in hitro ne vemo več, kje smo in kam naj gremo. Tu so se izgubili že domačini, dobri poznavalci, ki so potem prišli do ljudi v popolnoma napačno vas.
Skušajmo hoditi tiho, v naravi smo samo gostje. Tudi kričanje in nepotrebno vriskanje je neke vrste onesnaževanje okolja. Ne vznemirjajmo in plašimo živali, če jih bomo kje videli. Drugače pa široko odprimo oči in si oglejmo okolico, predvsem sledi ob poti.