OGRADI (2.087 m) ter čudoviti PLANINI v Lazu in Krstenica, 13. 8. 2022 - vabilo

Planinsko društvo Ribnica vas vabi v soboto, 13. avgusta 2022, na

OGRADI (2.087 m) s ŠIRNIMI RAZGLEDI in dve čudoviti planini: PLANINA V LAZU (1.560 m) in PLANINA KRSTENICA (1.670 m).

·  Odhod: v soboto, 13. avgusta 2022, ob 4. uri z glavne avtobusne postaje pri cerkvi v Ribnici.
·  Prevoz: organiziran.
·  Izhodišče: Planina Blato (1.147 m).
·  Višinska razlika: 1.181 m.
·  Zahtevnost poti
- vzpon: markirana pot do Lazovškega prevala in nato na vrh neoznačena zahtevna pot po SZ grapi (brezpotje),
- sestop: neoznačeno pot po južnih pobočjih in nato markirana pot do pl. Krstenica, nato neoznačena pot.
·  Čas hoje (okvirno): 8 ur.
·  Načrt ture: Planina Blato (1.147 m)-Planina v Lazu (1.560 m)-razkrižišče pod Lazovškim prevalom (1.943 m)-SZ grapa-Ogradi (2.087 m)-sestop: neoznačena pot po južnem pobočju-razkrižišče: pl. v Lazu/pl. Krstenica (1.618 m)-Planina Krstenica (1.670 m)-Planina Blato (1.147 m).
·  Opis poti: Tokrat se bomo podali na Ograde, ki se ponašajo s planikai in s travniškimi južnimi pobočji, z velikim možicem in križem na vrhu, hkrati pa s čudovitim, širnim razgledom na vse strani. Na vrh se bomo vzpeli od Planine Blato prek Planine v Lazu ter po neobičajnem (hkrati nekoliko divjim), a zato toliko bolj zanimivem pristopu. Z Lazovškega prevala bomo šli po SZ grapi - zadnji del bomo poplezali po skrotastem svetu severozahodne strani vrha. Potrebna po velika pazljivost in stabilen korak. Z vrha, na katerem bomo uživali v zasluženi malici in razgledih, bomo sestopili po južnem pobočju, ki bo od nas želel prav tako pazljiv korak. Nato pa bomo šli po malo daljši poti, a lepi in prijetni (nekoliko doli-gori) poti do najlepše planine - Planine Krstenica. Od tam pa nas bo čakal samo še sestop do izhodišča na Planini Blato.
Pomni: na vrhu smo šele na polovici poti, naš cilj je varen sestop v dolino in povratek domov.
·  Oprema: potrebna je vremenu in razmeram primerna planinska oprema (zaščita proti vetru, mrazu, soncu - zaščitna sončna očala, pokrivalo, sončna krema z ustreznim faktorjem; dobra planinska obutev …), planinske palice, čelada, osebni dokument, zdravstvena izkaznica, veljavna planinska izkaznica s plačano članarino za leto 2022, ter varen korak in dobra volja. 🤗
·  Hrana in pijača: med turo iz nahrbtnika.
·  Prijave z akontacijo: v torek, 9. avgusta 2022, ob 19. uri, v pisarni PD Ribnica (Škrabčev trg 5, Ribnica).
·  Akontacija: 27 EUR.
·  Vodja: Zdenka Mihelič, vodnik PZS, informacije: 041 222 358. 
Lepo povabljeni!

Srečno in varen korak,
PD Ribnica