Ribniški planinci s Tržačani na 21. srečanju

V soboto, 21. oktobra, so se člani Planinskega društva Ribnica in društva Prijatelji srede (Amici del Mercoledi) iz Trsta sestali že na 21. prijateljskem srečanju. Vsako leto sta se društvi izmenjevali pri organizaciji, enkrat smo se podali po ribniških in ostalih slovenskih hribih ter naslednjič v okolici Trsta po čudovitih kraških in obmorskih poteh. Tudi tokratnega srečanja so se po lanskoletnem druženju udeležili člani italijanskega planinskega društva, društva CAI XXX. Ottobre iz Trsta, ki bo od sedaj prevzelo organizacijo teh meddruštvenih srečanj s strani Tržačanov. S člani CAI XXX. Ottobre iz Trsta se bomo podajali tudi na skupne pohoda, po letošnjem prvem skupnem pohodu na Mt. Coglians/ Hohe Warte v Italiji, jih bomo naslednje leto povabili k nam v Kamniško-Savinjske Alpe.

21. srečanje so naši prijatelji pripravili zelo skrbno in lepo. Povabili so nas k njim v jesenskem času, ko na Kraškem robu v rdeče-bakrenih barvah žari ruj. Šestindvajset planincev iz Ribnice se je pod vodstvom Marjane Rozman odpeljalo v Italijo. Skupaj s Tržačani se je skoraj šestdesetčlanska zasedba družila in prehodila krožno Ribiško pot po Krasu z izhodiščem in končnim ciljem v Nabrežinah, kjer so jih navduševali odprti in nasmejani ljudje. Nato so se prepeljali do vasi Križ, kjer so si ogledali ribiški muzej, društvo Prijatelji srede pa jih je pogostilo v ribiški restavraciji. Tam so zbrane nagovorili predstavniki društev Prijatelji srede, CAI XXX. Ottobre in PD Ribnica, v nadaljevanju pa je sledil še družabni del in zaključek s predajo ribniškega spominskega darila (salamoreznice). In kot je dejal zaslužni dolgoletni član Prijateljev srede in ganil zbrane, ostanejo spomini in tudi upanje: »To je življenjski sok, ki nas oživlja, mogočna sila, ki jo hočemo predati našim zanamcem. Izkušnje, pričevanja o običajih in navadah, ki jih ne smemo izgubiti. Je to domišljavost? Morda, vendar namen je dober. In lepo je upati. Saj – pomislite – nad oblaki vedno sije sonce.«
V res prijetnem in sproščenem druženju, ob petju in smehu se je zaključilo še eno skupno srečanje ribniških planincev s Tržačani.

 

Zdenka Mihelič

 

Slike iz druženja: Foto Marija Zupančič. S klikom na prezentacijo slik skočite v galerijo.